Rošty do postele

Rošt je drevená konštrukcia, súčasť postele, tvorená drevenými polodlhými latkami rôznej šírky a hrúbky, na ktorú ukladáme matrace. Odľahčuje matrac v zaťažení a zároveň rovnomerne rozkladá záťaž. Odvetráva ho a chráni proti vlhkosti a tým zabraňuje vytváraniu prostredia, v ktorom sa množia plesne a roztoče. Rošty do postele môžu byť lamelové alebo latkové.

Latkové rošty sú jednoduché drevené latky pospájané tenkým pásikom látky. Väčšinou sú vyrábané so smrekového dreva. Ich cena je nízka a preto predstavujú klasický jednoduchý štandard bez špeciálnych funkcií ako napríklad polohovatelnosť. No oproti lamelovým roštom, ktorých latky sú tenšie a užšie sú pevné rošty pevnejšie vďaka hrúbke a šírke drevených latiek. Tie by ale nemali byť od seba ďalej ako 4 centimetre, inak sa začne matrac deformovať.

rošty-do-postele-6985Oveľa viac rozšírené sú lamelové rošty pre ich komfort a kvalitu. Tie sú rozšírené hlavne v Európe a začali sa vyrábať v polovici 20. storočia. Skladajú sa z pevného trámu a lamiel, ktoré sú v ňom uložené. Tie sú vyrábané z bukového alebo brezového dreva, menej častejšie zo železa alebo z umelej hmoty. Drevené lamely sú pružné vďaka niekoľkým vrstvám dreva. Počet lamiel sa najčastejšie pohybuje od 28 do 42 lamiel. Odborníci tvrdia, že viac lamiel lepšie plní účel roštu aj matraca a zabraňuje sa prehýbaniu lamiel v dôsledku zaťaženia váhou. Nevýhodou je, že na mnohých lamelových roštoch je uvedená maximálna nosnosť  50 kíl, ktorú priemerný dospelý človek nemá a preto býva problémom hlavne nosnosť a odolnosť  lamelových roštov. No existujú aj rošty označené Mega , ktoré majú zosilnenú konštrukciu  a vyznačujú sa nosnosťou od 150 kg až do 180 kg.

Mnohé rošty do postele majú funkciu polohovania. Tie jednoduchšie majú možnosť polohovania nôh a hlavy, no existujú aj rošty s polohovaním chrbtovej či bedrovej časti, čo ocenia predovšetkým ľudia s bolesťami chrbtice. ďalšou vymoženosťou, ktorú ponúkajú polohovateľné lamelové rošty je polohovanie motorom, teda stlačením gombíka, alebo diaľkovým ovládaním, čo ocenia hlavne starší ľudia.

Niektoré rošty umožňujú prístup do úložného priestoru postele a vďaka textilnému úchytu rýchlo a jednoducho vyklopením získate prístup k úložnému priestoru.

Nedávno prišiel na trh ďalší typ matraca- tanierový rošt, ktorý sa vyznačuje konštrukciou z pružných tanierov a anatomickými zónami, vďaka ktorým poskytuje ideálne rozloženie váhy tela na matraci. Bodové pruženie po celej dĺžke a šírke roštu zabezpečujú výkyvné taniere a množstvo podperných bodov. Tiež, tak ako každý rošt, poskytuje vetranie a prevzdušňovanie matraca. Tento typ roštu je zatiaľ to najlepšie, čo trh ponúka

Posledným typom roštu je zastaraný drátenkový rošt, vyrábaný z drátenkového pletiva a používaný hlavne v kovových posteliach. Niektorí výrobcovia roštov sa snažia tento rošt inovovať.

Dôležité je pri kúpe roštu zohľadniť nielen typ matraca, ale aj vašu hmotnosť, zdravotný stav a finančné možnosti.

Sidebar