Ako si vybrať ten najlepší robotický vysávač pre vás?

Robotický vysávač je výmysel 21. storočia, ktorého existenciu najviac ocenia ženy v domácnosti a všetci tí, ktorí chcú mať o jednu domácu prácu menej. Princíp je jednoduchý. Robotický vysávač, ktorého vonkajší plast má pogumovanie po celom obvode funguje úplne sám. Dokáže sa bez vašej asistencie pohybovať po celom byte na základe vnútorne zabudovaných senzorov, ktoré snímajú miestnosť. Pokiaľ sa mu náhodou vybíja batéria, dokáže sa sám vrátiť na svoju nabíjaciu základňu a po úplnom nabití pokračovať v upratovaní tam, kde prestal.

Rozloha a členitosť podlahy sú častokrát najviac podcenované pri výbere robotického vysávača. Najčastejšie si ľudia vyberajú a  kupujú lacnejšie modely, ktoré sú určené pre malé miestnosti. Takýto typ vysávača žiaľ navigačne na väčšie rozlohy skrátka nestačí. Pri drahších vysávačoch počítajte s tým, že si poradí s veľa členitými bytmi, vďaka vysoko kvalitnej navigáciu a senzorom až do rozlohy 190 m2 (rekordman dokonca aj cez 450 m2).

Sací výkon je najčastejším argumentom, prečo si nekúpiť robotický vysávač. Avšak čísla sú zavádzajúce. Tradičné vysávače musia vsať nečistotu cez dlhú trubicu, čo už z princípu vyžaduje vyšší výkon. Naopak u robotických vysávačov je nádobka na prach ihneď za sacím otvorom, ktorý má väčšinou pogumovanie po celom obvode. Výkon robotických vysávačov je však dostačujúci.

Filtrácia je tiež dôležitým kritériom, v ktorom by ste sa mali orientovať. Buď má vysávač vlastné prachové filtre alebo tzv. HEPA filter, ktorý je najúčinnejší a dokáže odfiltrovať aj čiastočky prachu veľké 0,0003 milimetra. Je preto vhodný pre alergikov a astmatikov. Nevýhodou je, že sa musí aspoň 1x za 3 mesiace vymeniť, čo zvyšuje náklady na prevádzku robotického vysávača.

Navigácia je dalo by sa povedať alfou a omegou celého robotického vysávača. Na základe navigácie a senzorov sa robotický vysávač pohybuje po miestnosti a určuje najefektívnejšiu trasu vysávania. Väčšina lacnejších modelov sa pohybuje po vašej miestnosti úplne náhodne bez akejkoľvek logiky (navyše vysaje v priemere len 70% plochy miestnosti). Drahšie vysávače využívajú laserové, infračervené či ultrazvukové senzory, GPS navigáciu alebo zabudovanú kameru. Vďaka tomu dokážu fungovať efektívnejšie, rýchlejšie, nenarážajú do nábytku a zvyčajne sú schopné povysávať až 98% plochy celej miestnosti.

Sidebar