Chrápe váš partner?

Možno že práve vy by ste každý večer zaspal/a bez problémov, keby nebolo partnerovho škrípania zubov, námesačnosti či samomluvy. A čo napríklad také chrápanie? Nezúfajte. Nemusíte nutne premýšať o tom, ako budete realizovať interiér ani nemusíte v posteli navrhovať nábytok na mieru. Vieme, čo si počať, keď už vás prebdené noci doháňajú k šialenstvu, ale zaspávanie vedľa svojho miláčika sa rovnako za žiadnu cenu nechcete vzdať …

Takéto chrápanie by sa rozhodne nemalo brať na ľahkú váhu, zvlášť nie keď človek lapá po dychu, chrapčí, chrčí alebo sa dusí. V takom prípade sa jedná o krátkodobú zástavu dychu tzv. Apnoe, ktorá postihuje asi päť percent mužov. Ich dýchanie sa zastaví na desať sekúnd až dve minúty trikrát až päťkrát za noc a má za následok oslabenie plynulého spánku a ospalosť po prebudení. Do krvi sa dostáva málo kyslíka, srdce a mozog sú ním nedostatočne zásobované a v konečnom dôsledku to môže viesť k vysokému krvnému tlaku, mozgovej mŕtvici či infarkte. A v prípade, že váš partner navrhuje nábytok na mieru alebo realizuje interiéry jeho tvorivosť bude nulová.

Princ Charles odporúča proti chrápaniu votrieť do nosa zubnú pastu a pred spaním zjesť surovú cibuľu.  V lekárni vám ponúknu kvapky či sprej. Kvapnete si pár kvapiek na vankúš a podmanivá vôňa zmesi mnohých bylín a éterických olejov spôsobí prekrvenie inak spánkom ochabnutých svalov v hltane. Vzduch im potom bude bez problémov prúdiť a chrápanie sa tým prinajmenšom obmedzí. Je to určite príjemnejší spôsob ako aplikovať najrôznejšie mechanické pomôcky, tzv. Cumlíky, meniace polohu čeľuste či mäkkého podnebia.

Taktiež môžete svojho partnera pravidelne žiadať, aby sa otočil, či ho na bok pretočíte sama. S tým je spojené privyknutie si na štuple do uší, spanie s nimi nie je rozhodne to najhoršie, čo by vás v živote mohlo stretnúť .

Tieto prostriedky môžu krátkodobo pomôcť, ale neodstránia miesta v hltane ani ochabnuté svaly a tkanivá. Chrápanie sa týka piatich až siedmich percent mužskej populácie. Toto číslo sa zdvojnásobuje do tridsiatich rokov veku. Má naň vplyv aj anatomická stavba jedinca, napríklad príliš dlhý alebo krátky krk.

Ak však váš vyvolený chrápe aj napriek všetkým olejčekom, nezostane vám nič iné, ako mu dohovoriť rande s niekým z ušného-nosového-krčného, pretože by si mal nechať vyoperovať nosovú prepážku, odstrániť polypy alebo mandle.

Sidebar