Vyberte ten správny vysávač. 5 vecí, na ktoré pri výbere nesmiete zabudnúť

Vysávač vám môže poslúžiť mnoho rokov, pokiaľ ho však vyberiete dobre. Nie je to práve vec, ktorou by si človek urobil v rámci nákupov radosť, takže je dosť pravdepodobné, že máte doma vysávač ešte po rodičoch alebo prarodičoch. Technológie sa ale posunuli aj v tejto oblasti a upratovanie teraz značne uľahčujú. Prečítajte si, ako vybrať ten správny vysávač.

Vysávačov je na súčasnom trhu niekoľko typov:

  • sáčkové vysávače
  • bezsáčkové vysávače
  • tyčové vysávače
  • ručné vysávače
  • robotické vysávače
  • priemyselné vysávače
  • parné vysávače

V našom článku sa zameriame na klasické vreckové vysávače do domácnosti, ktoré sú zatiaľ nezastupiteľné. Všetky ostatné zariadenia sú praktické, ale vo väčšine prípadov špecifickejšie zamerané a určené buď na iné účely alebo len ako doplnok ku klasickému vysávaču. Ktoré parametre sú pri jeho výbere zásadné?

Kapacita zberného koša

Jedna z prvých vecí, ktorá by vás mala pri výbere vysávača zaujímať, je objem zberného koša. Ak nechcete zbytočne často vyhadzovať plné vrecká a utrácať peniaze za nové balenie, pozerajte sa po zariadeniach s čo najväčšou kapacitou. Zároveň si ale postrážte, aby objem koša nebol na úkor veľkosti a váhy vysávača. Pre malé domácnosti stačí sáčok s objemom najmenej 3,5 litra, pre väčšie domácnosti odporúčame od 5 litrov vyššie.

Veľkosť a váha vysávača

Obzvlášť ak bývate v byte alebo dome so schodiskom, oceníte kompaktný vysávač. Jeho hmotnosť by nemala presiahnuť 8,5 kilogramov, v prípade väčšej kapacity či vyššieho výkonu sa vám ale bude stále pohodlne vysávať aj s vysávačom do 10 kilogramov.

Hlučnosť

To, čo mnohé od vysávania odrádza, je práve hlučnosť prístroja. Tá už je pritom pomerne minulosťou. Na trhu nájdete v súčasnosti mnoho výrobkov s priezviskom Silent či Ultra Silent, čo značí výrazné zníženie hluku, ktorý vysávač vydáva. To ocenia nielen vaši domáci miláčikovia, ale aj susedia.

V kategórii tichých vysávačov jednoznačne odporúčame Electrolux UltraSilencer EUS89TM, ktorého zvuk dosahuje maximálne 58 decibelov, alebo Bosch BGB8A32W, iba o jeden decibel hlasnejší.

Dĺžka kábla

Veľkú úlohu hrá tiež dĺžka kábla. Nikoho nebaví prechádzať z miestnosti do miestnosti a neustále prepínať kábel z jednej zásuvky do druhej. Štandardná dĺžka prívodného kábla, ktorá vám zaistí pohodlné vysávanie pomerne rozsiahleho priestoru, je okolo 9 metrov. Čím dlhší kábel, tým ďalej sa dostanete, ale tým viac sa do neho tiež budete zamotávať.

Doplnkové nástavce

Pri výbere tiež zvážte, na čo konkrétne budete vysávač používať. Vždy samozrejme využijete základnú násadu pre klasické vysávanie, a ak máte v domácnosti veľa úzkych miest, kam sa horšie dostáva, oceníte aj štrbinovú hubicu. Niektoré zariadenia obsahujú v balení tiež hubicu na čalúnenie a mnoho ďalších násad, vždy ale zvážte, či ich všetky naozaj potrebujete, alebo bude lepšie zaobstarať lacnejší vysávač so skromnejšou výbavou. Každopádne čo sa týka ceny, vychádzajú klasické sáčkové vysávače stále dobre, oproti takým robotickým vysávačom, ktoré na jednu stranu ušetria čas i prácu, ale vyženú z peňaženky zvyčajne o pár tisíc viac.

Sidebar