Záhradný altánok
Záhradný altánok tvorí srdce každej záhrady, v ktorej sa nachádza. Miesto ideálne na relaxovanie s knižkou v ruke po náročnom dni, alebo len na odpočinok či stretávku s priateľmi pri dobrom jedle. Záhradný altánok je súčasťou takmer každej väčšej záhrady, pretože jeho využitie je naozaj mnohostranné. Okrem relaxovania sa dá totiž šikovne využiť aj ako sklad rôznych záhradných pomôcok a nástrojov.
Určite neoľutujete, pokiaľ sa rozhodnete si altánok zaobstarať, jeho využitie sa určite nájde. Ako prvé, pred samotnou stavbou je dôležité vybrať mu správne miesto. Miesto, kde nebude nikomu zavadzať, kde bude k nemu prístup a taktiež miesto, kde nebude na očiach zvedavým susedom, alebo ľuďom z ulice. Tiež nie je na škodu nájsť mu miesto, kde je závetrie. Altánok si nestaviate na chvíľu, ale dá sa povedať, že na desiatky rokov, takže do jeho výstavby by ste mali investovať. Nie je to po finančnej stránke nič nezvládnuteľné, ani pokiaľ ho chcete mať spravený naozaj kvalitne.
Záhradný altánok by mal byť odolný voči každému počasiu, či už sú to vysoké teploty, alebo mrazy. Môžete si ho spraviť buď otvorený, alebo uzatvorený. Uzatvorený altánok si vyžaduje menšiu starostlivosť, keďže sa doň nedostáva voda, prípadne viac škodcov, ako do otvoreného altánku. Takýto altánok nie je ani tak univerzálny, ako altánok uzatvorený. Nič to však nemení na výhľade von, keďže altánky sa robia prevažne celo zasklené. Treba si zvážiť, na čo ho budete využívať a podľa toho sa rozhodnúť. Jeho výstavbu hravo zvládnete aj sami, treba si len zaobstarať všetko potrebné. Nebude to trvať dlhšie, ako jeden víkend. Altánky sa stavajú zväčša drevené. Najpoužívanejšie drevo je smrekové, no na požiadavky zákazníka sa dá vyhotoviť aj z iných druhov.
Pri dlhovekosti záhradného altánku je dôležité zhotoviť kvalitný základ a izoláciu. Nosné stĺpy altánku by mali byť viackrát napustené aj namorené. Pod ne sa vytvorí asfaltová lepenka, ktorá bude zabraňovať plesniveniu alebo vlhnutiu týchto nosných stĺpov. Drevená podlaha je najpoužívanejšia, no dôležité je spraviť pod ňu nepremokavý podklad, aby sa vám rokmi drevo nerozpadlo. Zvoľte si buď betónový alebo dlažbový základ. Pôda pod podlahou musí byť dobre zarovnaná a zhutnená tzv. žabovaním. Vnútro altánku býva kruhové, štvorcové alebo šesťuholníkové. Pri stavaní altánku môžete použiť kľudne aj škridľu, ktorú máte doma na zvyš. Určite netreba šetriť na kvalitnom nátere, keďže záhradný altánok musí vydržať každé počasie. Odporúča sa celý ho pretrieť raz za dva roky. Bráni to tiež plesniveniu dreva a odpudzuje škodce.
Pokiaľ ste sa rozhodli pre záhradný altánok, máte možnosť si ho objednať z katalógu, kde vám ho na záhrade priamo zmontujú už z pripravených kusov, alebo si ho dáte vyrobiť podľa vlastných predstáv. Druhá varianta je samozrejme drahšia a hlavne, platí sa aj za pracovnú silu. Svojpomocne si ho môžete postaviť veľmi jednoducho a pokiaľ vám má kto pomôcť, bude vám na to stačiť jeden víkend. Objednaný altánok len zložíte dokopy, ako veľkú skladačku. Všetko potrebné sa dozviete v inštrukciách. Pokiaľ ste si niečím nieste istí, zistite si vopred, čo všetko obnáša stavba záhradného altánku. Netreba podceňovať nič, čo sa kvality stavby týka, pretože nekvalitný materiál a odfláknutá robota výrazne znižuje jeho životnosť.